MOM Emlékalapítvány

Köszöntjük honlapunkon!

Geodéziai mérés és műszergyártás: hagyomány és innováció

Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara a Tápióbicskei Erdei Programközpontban a geodézia mérőtábor keretén belül szakmai programot szervezett 2026. június 25-én csütörtökön.

A geodéziai szakmát és annak társterületeit számos intézmény és annak szakemberei képviselték.

  • Soproni Egyetem, Erdőmérnöki Kar, Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet
  • HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, Geodéziai Kutatási Egység
  • Lechner Tudásközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar, Építőmérnöki Intézet - Építésinformatikai, Geodéziai és Matematikai Tanszék
  • Magyar Optikai Művek Emlékalapítvány
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar, Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék
  • Optika Mérnökiroda Korlátolt Felelősségű Társaság

Az elhangzott szakmai előadások:

  • Tóth Lajos: A Gi-B3-as MOM giroteodolit bemutatása és a mérés menete
  • Dr. G. Szabó István: Gondolatok a MOM 150 éves fennállásáról
  • Dr. Antal Ákos: A MOM Emlékalapítvány nyomtatott kiadványai
  • Stier Máté: MOM gyártmányú giroteodolitok modernizálása (a BME hallgatója)
  • Csintalan Gergely: Giroteodolitok leolvasási módszerei (a BME hallgatója)
  • Szilvay Zsigmond: HERA PALT lézeres távmérő kalibrációja (a BME hallgatója)
  • Friedlik Katalin: Monitoring hálózat mérése robot mérőállomással automatizált mérési üzemmódban (az Óbudai Egyetem hallgatója)
  • Péter Cintia: Digitális szintezőléc kalibrálása (az Óbudai Egyetem hallgatója)
  • Tóth János: Néhány szó Mészöly Kálmán két találó megjegyzéséről

A szakmai előadásokat MOM-műszerekből álló műszerbemutató, majd egy jó hangulatú baráti vacsora és kötetlen szakmai beszélgetés követte.


MOM vonatkozású előadás Temesvárott

Péter Cintia az Óbudai Egyetem másodéves építőmérnök hallgatója Temesvárott, a 2026. május 15-17. között megrendezett XXVII. Műszaki Tudományos Diákköri Konferencián a Magyar Optikai Művek által is gyártott ballon-teodolitok történetéről és felhasználásuk lehetőségeiről adott elő. Munkáját a Magyar Optikai Művek Emlékalapítvány részéről Tóth János és Antal Ákos segítette.


MOM 150: Konferencia a geodéziai műszergyártás történetéről

MOM 150

címen rendezett konferenciát a MOM Emlékalapítvány, valamint a Vas Megyei Mérnöki Kamara Geoinformatikai és Geodézia Szakcsoportja 2026. április 23-án Szombathelyen. A rendezvényért 2 IRM továbbképzési pont jár a IRM jogosultsággal rendelkező kollégáknak.

A konferencián az alábbi előadások hangzottak el:

  • Fejezetek a Magyar Optikai Művek történetéből,
  • A MOM geodéziai műszergyártásának története,
  • Optikai elemek a MOM geodéziai műszereiben,
  • Asztronómiai és giroteodolitos tájékozás a geodéziában,
  • A „csúcsmodell” Gi-B3-as giroteodolit ismertetése,

Az előadások után a résztvevők a MOM által gyártott műszerek kiállítását tekinthették meg.

IMG_20260423_122714.jpg


Nosztalgia találkozó 2025

Kedves Kollégák!

A tavalyi sikeres nosztalgiatalálkozót szeretnénk újra megismételni 2025. november 15-én (szombat) 14 órától a MOM Kulturális Központban.

Követve a hagyományt apró sütemény, pogácsa, innivaló ki-ki alapon.

Beszámolunk egyrészt az alapítvány elmúlt évek során végzett tevékenységéről, részletes tájékoztatást adunk a jövő terveiről, kiemelten, hogy 2026-ban szeretnénk méltó módon megemlékezni a gyár alapításának 150. évfordulójáról.

Ez alkalommal mutatjuk be „Az utolsó bejárás – A Magyar Optikai Művek törzsgyárának bontás előtti épületei egy fotós szemével” című legújabb kiadványunkat.

Szeretettel várunk mindenkit a nosztalgia délutánon, és kérjük, hogy az ismerősöknek is szóljatok – mivel sokan nem használják az internetet, és telefonon se tudunk mindenkit értesíteni.

Üdvözlettel a MOM Emlékalapítvány kuratóriuma.

Kérjük támogassa a MOM Emlékalapítvány munkáját!
Számlaszám: 11702036-20718455


Nosztalgia találkozó 2024

Kedves Kollégák!

A tavalyi – viszonylag kis létszámú –, de sikeres nosztalgia találkozót szeretnénk újra megismételni 2024. október 25-én (péntek) 14 órától a MOM Kulturális Központ Szabó Lőrinc termében.

Sajnos – jelenlegi anyagi helyzetünk miatt - az évek során megszokott étkezési lehetőségre nincs mód, ezért követve a 29-65 osztály hagyományát – Nazáli Laci (29-65 osztály) ötlete alapján - apró sütemény, pogácsa, innivaló ki-ki alapon.

Beszámolunk egyrészt az alapítvány elmúlt évek során végzett tevékenységéről, a MOM kiállítás sikeréről, másrészt részletes tájékoztatást adunk a jövő terveiről, kiemelten, hogy 2026-ban szeretnénk méltó módon megemlékezni a gyár alapításának 150. évfordulójáról.

Szeretettel várunk mindenkit a nosztalgia délutánon, és kérjük, hogy az ismerősöknek is szóljatok – mivel sokan nem használják az internetet, és telefonon se tudunk mindenkit értesíteni.

Üdvözlettel a MOM Emlékalapítvány kuratóriuma.

Kérjük támogassa a MOM Emlékalapítvány munkáját!
Számlaszám: 11702036-20718455


← Újabbak Régebbiek →